marți, 20 august 2013

Moda in Howrse

Mai nou, in Howrse sunt la moda haitele de lupi de genul Wolves of Elements. Intr-adevar si eu fac parte dintr-o astfel de haita si sunt femela Alpha. Pe forum, jucatorii incepatori au inceput sa posteze lucruri de genul : "Cum imi pot face o haita ?", "Cate zile vechime trebuie sa am pentru a-mi face o haita ?", "Ce trebuie sa fac intr-o haita ?", " Ce e o haita ?"... etc. Ei bine, va pot raspunde eu la toate intrebarile. Poate ca nu are mare legatura cu howrse dar din moment ce haitele sun atat de populare cred ca ar trebui sa stiti si voi pana la urma.
O haita stiti si voi ce e in "REALITATE" si anume un grup format din mai multi lupi. Ei bine, acesti lupi au o ierarhie care se stabileste de cate ori este nevoie. Intr-o haita exista un MASCUL Alpha ( nu o femela ca in haitele din Howrse ), lupi Beta care sunt membrii simpli ai haitei, si din cate stiu Alpha si Omega sunt litere din alabetul grecesc. Alpha este prima litera, iar Omega este ultima ceea ce inseamna ca lupii Omega au cel mai scazut rang.
 La ce foloseste aceasta ierarhie ?
Pai in momentul cand haita se duce la vanatoare, este logic sa vaneze in grup. Asta ii ajuta pe lupi sa vaneze animale mult mai mari decat ei. Deci, toti membrii contribuie intr-un fel sau altul. Cand soseste timpul "mesei", lupul Alpha mananca intotdeauna primul, dupa care lupii Beta abia apoi mananca si lupii mega. Cam la asta foloseste ierarhia in haita.
Acum ca am stabilit ce fac lupii in natura putem sa vorbim despre "Lupii Howrse" :

WOLVES OF ELEMENTS












<- Wolves of Moon and Sun
       ( Lupii Lunii si ai Soarelui )








                      Wolf of Time ( Lupul Timpului )



              Wolf of Space ( Lupul Universului )



        Wolf of Clouds ( Lupul  Norilor/ Vantului )



          Wolf of Fire ( Lupul Focului )



    Wolf of Earth ( Lupul Pamantului/Plantelor )



         Wolf of Water ( Lupul Apei )



IN LUCRU...






























2 comentarii:

  1. Hei, alex, sa sti ca teoretic e haita "Elemental Wolvs"...
    zamfira:)
    voi posta si eu pe blog, dar mai dureaza putin...

    RăspundețiȘtergere